eduroam@bozok.edu.tr +90 354 242 10 17 Dahili hat: 1303
Yozgat Bozok Üni. Eduroam

Eduroam Bağlantı Ayarları

Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız aynı yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir. Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani “Kablosuz Ağ Adı”nın farklı olmasıdır. Kurumunuzda kullanılan SSID’nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. eduroam üyesi kurumların SSID’lerini eduroam Türkiye katılımcılarının bilgileri sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Misafir olduğunuz kurumun, kendi kulanıcıları içinde aynı SSID’yi kullanıp kullanmadığını, dolayısıyla eduroam kapsama alanlarını bu sayfadan ve ziyaret ettiğiniz kurumun bilgilendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz. Bağlantı ayarlarınız ve diğer detaylar için kendi kurumunuzun ağ yöneticileri size yardımcı olacaktır.

Yozgat Bozok Üniversitesi eduroam Ağına Erişim Ayarları

Önemli Not: Eduroam ağını kullanırken Yozgat Bozok Üniversitesi personeli kullanıcı adı kısmını merkezikimlikadı@bozok.edu.tr, öğrencilerse öğrencinumarası@ogr.bozok.edu.tr şeklinde girmelidir. Şifre kısmına da merkezi kimlik şifresini kullanarak ağa bağlanmalıdır!!!

Windows 7 Ayarları İçin Tıklayın

 1. İlk olarak Denetim Masası - Ağ ve Internet - Kablosuz Ağları Yönet kısmını seçiniz ve ardından açılan pencereden "Ekle" yi seçiniz.

 2. El ile ağ profili oluştur" u seçiniz.

 3. Açılan pencere yi aşağıdaki gibi doldurunuz ve "İleri"yi seçiniz.

 4. "Bağlantı ayarlarını değiştir" i seçiniz.

 5. Bu adım isteğe bağlıdır.Daha sonradan eduroam ağına otomatik bağlanmak istiyorsanız "Bu ağ erişim alanına girdiğimde otomatik olarak bağlan" ı seçilebilirsiniz.

 6. Güvenlik sekmesini seçiniz. "Ağ kimlik doğrulama yöntemi seçin" kısmında Microsoft: Korumalı EAP (PEAP) seçiniz ve ardından "Ayarlar"ı seçiniz.

 7. "Kimlik Doğrulama Yöntemi Seç:"kısmında"Güvenli parola(EAP-MSCHAP v2) ve Yapılandır"ı seçiniz.

 8. Açılan pencereki "Otomatik olarak Windows oturum açma adımı ve parolamı (varsa etki alanımı) kullan" seçili olmamalıdır!

 9. 6. adımdaki "Gelişmiş ayarlar" ı seçiniz.Sonraki adımda aşağıdaki diyalog kutusu penceresinde "Kimlik doğrulama modunu belirt:" i seçiniz ve sırasıyla "Kullanıcı kimlik doğrulması" ,"Kimlik bilgilerini kaydet" i seçiniz.

 10. Açılan penceredeki "Kullanıcı Adı" ve "Parola" kısımları doldurunuz. Yozgat Bozok Üniversitesi personeli kullanıcı adını merkizikimlikadı@bozok.edu.tr, öğrenciler de öğrencinumarası@ogr.bozok.edu.tr şeklinde girmelidir.Parola için de her kullanıcı merkezi kimlik şifresini girmelidir(E-posta şifresiyle karıştırılmamalıdır.)

 11. eduroam yayını başarıyla eklendiğinin aşagıdaki resimdeki gibi olduğunu teyit ediniz.

 12. Sağ alttaki Kablosuz simgesine farenin sol tuşu ile tıklayın ardından açılan penceredeki eduroam yayınını seçiniz ve bağlan seçiniz.

 13. Bağlantı kurulduktan sonra eğer kullanıcı adı ve parolanızı kaydetmediyseniz aşağıdaki gibi bilgilerinizin girilmesi gerekmektedir. Üzerine tıkladığınızda kullanıcı adı ve parola giriş ekranı açılacaktır.

 14. Başarılı bağlantı aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

Windows 10 Ayarları İçin Tıklayın
 1. Windows başlangıç menüsüne "Denetim Masası" na giriniz."Ağ ve Internet" başlığı altındaki "Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle" ye tıklayınız.

 2. Açılan pencereden "Yeni bağlantı veya ağ kurun" seçeneğine tıklayınız.

 3. Çoklu seçeneklerden "Kablosuz ağa el ile bağlan" seçeneğine tıklayınız.

 4. Ağ adına "eduroam" yazınız, Güvenlik türü olarak "WPA2-Kuruluş" seçiniz.

 5. Gelişmiş eduroam ayarlarını değiştirmek için "Bağlantı ayarlarını değiştir" menüsüne tıklayınız.

 6. Karşınıza çıkan pencerede "Güvenlik" sekmesine tıklayınız.

 7. Ağ kimlik doğrulama yöntemi olarak "Microsoft: Korumalı EAP(PEAP)" ı seçin ve Ayarlar düğmesine tıklayınız.

 8. Açılan penceredeki "Sertifikasını doğrulayarak sunucunun kimliğini onayla" kutucuğundaki işareti kaldırın. “ Kimlik Doğrulama Yöntemi Seç: Güvenli parola (EAP-MSCHAP v2) “ yi seçip sonra yanındaki “Yapılandır”ı tıklayınız.EAP MSCHAPv2 özeliklerinde “Otomatik olarak Windows oturum açma adımı ve parolamı (varsa etki alanımı) kullan” seçimini kaldırın ve bütün pencereleri “Tamam” diyerek kapatınız.

 9. Geri döndüğünüz penceredeki "Gelişmiş ayarlar" butonuna tıklayın.

 10. Açılan penceredeki "Kimlik doğrulama medotunu belirt:" kutucuğunu işaretleyin. Aktif duruma geçen alt menüden "Kullanıcı kimlik doğrulaması" seçeneğini seçerek, yanındaki "Kimlik bilgilerini kaydet" butonuna tıklayın.

 11. Artık bu aşamada kullanıcı adınızı ve parolanızı açılan pencereye giriniz ve "Tamam" butonuna tıklayarak kaydetiniz. Yozgat Bozok Üniversitesi personeli kullanıcı adını merkezikimlikadı@bozok.edu.tr şeklinde, öğrencilerse öğrencinumarası@ogr.bozok.edu.tr şeklinde girmelidir. Şifre alanına merkezi kimlik şifresi girilmelidir.(E-posta şifresi ile karıştırılmamalıdır.) Son olarak, altta açık olan pencereleri de "Tamam" butonuna tıklayarak sırasıyla kapatınız.

 12. Bağlantı ayarları tamamlanmıştır.

Android Ayarları İçin Tıklayın

 1. İlk olarak kablosuz ağ seçimi yapılacak olan ekrandan eduroam yayını seçilmelidir.

 2. Ağ adı seçildiğinde çıkan ekrandan EAP yöntemi PEAP ve faz2 yetkilendirmesi MSCHAPV2 olarak seçilmelidir. CA Sertifika kısmı Belirtilmemiş ya da doğrulama olarak seçilmeli, Kimlik içinse Yozgat Bozok Üniversitesi personeli merkezikimlikadı@bozok.edu.tr, öğrenciler de öğrencinumarası@ogr.bozok.edu.tr şeklinde giriş yapmalıdır.İsimsiz kimlik kısmı boş bırakılmalıdır.Şifre kısmında merkezi kimlik şifresi girilmelidir.(E-posta şifresiyle karıştırılmamalıdır)

MACOS/IOS IPhone Ayarları İçin Tıklayın

 1. İlk olarak kablosuz ağ seçimi yapılacak olan ekrandan "eduroam" SSID seçilmelidir.

 2. Merkezi kimlik bilgileri uygun şekilde girilmelidir.(Kullanıcı adı Yozgat Bozok Üniversitesi personeli için merkezikimlikadı@bozok.edu.tr, öğrenciler için öğrencinumarası@ogr.bozok.edu.tr şeklinde,parola kısmı merkezi kimlik şifresi şeklinde girilmelidir.E-posta şifresi ile karıştırılmamalıdır.) Ardından katıl seçilmelidir.

 3. Son aşamada çıkan Sertifika bölümünde Güven i seçip sertifika işlemleri tamamlanmalıdır.

MACOS Ayarları İçin Tıklayın

 1. MacOS-Yosemite yüklü bilgisayarınızla eduroam kablosuz ağına bağlanmak için Apple Configurator programını indirip, kurunuz.


 2. Programı çalıştırınız, Start Preparing Devices’a tıklayınız.


 3. Supervision aktif hale getirin. (ON yapın)


 4. Apple Configurator proğramının alttında yer alan + düğmesine tıklayınca açılan menüden Create New Profile şeçeneğini seçiniz.


 5. Açılan pencerede önce Wifi’a ardından configure’e tıklayınız.


 6. Bağlanmak istediğiniz network kısmına eduroam yazınız. Security Type’dan WPA/WPA2 Enterprise seçiniz.


 7. Accepted EAP types başlığının altında bulunan PEAP’ı seçiniz.


 8. Username ve password kısımlarını doldurup Save’e tıklayarak profile kaydediniz.


 9. Profile’a isminin üzerine tıklayınız ve altta bulunan + işaretinin yanındaki simge ile (export profile) profilin bilgisayarınıza aktarılmasını sağlayınız.


 10. Profilin dışa aktarıldığı yere gidip üzerine çift tıklayarak bilgisayarınıza kurulmasını sağlayınız.


 11. Username kısmında, kullanıcı.adı@bozok.edu.tr ve şifre girilmelidir.


İletişim

Adres

Erdoğan Akdağ Kampüsü İdari Birimler Binası 1. Kat Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Merkez/YOZGAT

Telefon

+90 354 242 10 17 Dahili hat: 1303